''Okul Müdürümüz Engin UZUNOĞLU'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı''

''Okul Müdürümüz Engin UZUNOĞLU'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı''

23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür. Atatürk, 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye çocuklarımıza armağan etmiştir.

Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı´nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı´ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti´nin içine düştüğü durumu, düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve Atatürk´ün Samsun´a, Amasya´ya Erzurum´a ve Sivas´a hangi zor şartlar altında gittiğini hepiniz biliyorsunuz.

Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle, ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı.  23 Nisan 1920 günü, Ankara´da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul´da, milletin vekilleri ise Ankara´daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, Ulusal egemenliğimiz ise padişahın elinden alınıp, milletimize verilmişti. 

Ulusal kelimesi ulustan türemiştir. Ulus, aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus, ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hâkim olma, yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.  Öyleyse, Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz; Ulusu meydana getiren insanların, yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurması. 

Elbette ki, bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus, yani millet, yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. 

Kim bilir belki de, gelecekte milletimiz, kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir. 

Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun!..

 

22.04.2020 256